חיפוש :

פניני מייב

רקע והיסטוריה 

כאשר בסוף המאה ה-19 הצליחו יזמים לתרבת בהצלחה פנינים , היו אלו פניני מייב . אמנם ,המונח"מייב" הוא מונח המתאר את כל הפנינים הנראות כחצי כדור , והפנינים הראשונות שתורבתו בהצלחה היו פניני מים מלוחים . כיום ,ישנם פנינים הגדלות במים מתוקים אשר להם מאפיינים זהים , וגם הם נקראות פניני מייב . למעשה, כיום רוב פניני המייב הן פניני מים מתוקים . למעשה, במשך  זמן רב הצליחו לתרבת פנינים לצורה זו -חצי או שלושת רבעי כדור , עד שלבסוף הצליחו לגדל פנינה כדורית שלמה . הדרך לתרבות פנינה עגולה נשארה בזמנו עלומה, ובמשך שנים רבות הוגדרה כסוד . לכן, במשך שנים רבות (כ70שנה) ניתן היה למצוא רק פנינים שגודלו ביפן במים מלוחים , עד שפוענח הסוד ,והתחילו לגדל פנינים גם במקומות אחרים . למרות שכיום ניתן למצוא פנינים עגולות בשפע רב יחסית ,לפניני המייב עדיין נשאר מקום מיוחד בתכשיטים , וזאת הודות לברק יוצא הדופן המאפיין אותם . כמו כן, למרות שצורתן היא חצי כדורית, היא עדיין מתאימה עבור עגילי פנינה צמודים ,ולעיתים יותר מאלו הכדוריות לחלוטין , שכן הם מתאימות יותר לשיבוץ על גבי לוחית זהב בצידן השטוח, מה שאינו נכון עבור פניני כדוריות לחלוטין . 

מאפיינים בולטים

לפניני מייב יש כמה מאפיינים בולטים: כפי שהזכרנו מקודם ,  הן מצטיינות בברק עמוק ויוצא דופן,שלרוב, אינו מצוי בפנינים כדוריות. מאפיין בולט נוסף הוא שהן גדולות; פניני מייב הקטנות ביותר מתחילות בגודל של 10מ"מ עד לגודל של 16-17מ"מ ,כאשר הן מאפיינות באיכות גבוהה יחסית לפנינים בגודל זה. כמו כן, לרוב, פני השטח של פנינים אלו יהיה נקי בהשוואה לפנינים אחרות .

 ברק פנינת מייב 13 מ"מ

כפי שניתן לראות בתמונה הנ"ל  לפניני מייב יש שטח פנים חלק במיוחד ,עם ברק איכותי יוצא דופן . כמו כן, הפסים המאפיינים את הפנינים העגולות ,כמעט ובלתי מצויים בפניני מייב .

מאפיין נוסף וחשוב אף הוא, הינו מחיר הפנינים . כידוע, פנינים כדוריות לחלוטין יקרות יותר, במיוחד כאשר הן איכותיות. לעומתן, פניני מייב נחשבים לזולים בהרבה ולכן גם מועדפים לשיבוץ  בעגילים ובטבעות, בהן אין חשיבות לפנינים כדוריות  כיוון שהחצי השני שלהם מוסתר במילא על ידי התכשיט עצמו. פניני מייב נפוצות בעיקר בתכשיטים, ולא בשרשראות בגלל צורתן החצי כדורית. במידה והם משולבים בשרשרת , הן יהיו כחלק ממנה. למרות זאת ישנן שרשראות פנינים בהן ניתן למצוא פנינים הדומות לפניני מייב, הקרויות פניני קשי ,אשר מתאפיינות בצורה דומה אך יותר פחוסה ודקה, כמו פיתה. באופן כללי , מחירי פניני מייב  נמוכים באופן משמעותי מפנינים עגולות כדוריות, גם אם הפנינים הכדוריות הן  באיכות נמוכה יותר.

הצבע המבוקש ביותר בפניני מייב הוא התבע הלבן, בו יש לפנינים אלו ברק טוב יותר מפנינים אחרות. אמנם ישנן פנינים מסוג מייב בצבעים אחרים, כגון :ורוד ,אפור,סגול,אפרסק. אך כיוון שבתכשיטי יוקרה ,הצבע המבוקש ביותר הוא לבן , כמעט ובלתי אפשרי למצוא פניני מייב בצבעים אחרים .
2all בניית אתרים